Lütfen cevabını görmek istediğiniz sorunun üzerine tıklayınız

İşitme cihazı fiyatlarının İnternet yoluyla paylaşılması Sut (Sağlık Uygulama Tebliği) gereğince yasaktır. Güncel işitme cihazı fiyatları, Emekliler, Çalışanlar ve Yeşil Kartlılar için işitme cihazı ödemesi gibi konular için merkezimizi her zaman arayabilirsiniz. Fiyatı öğrenmek için: (0382) 212 0988 / (0552) 5706801 numaralarını arayabilirsiniz


SGK işitme cihazı ödemesini vatandaşa değil sözleşme yaptığı işitme cihazı satış ve uygulama merkezlerine yapmaktadır. İşitme cihazı fiyat aralıkları değişkendir. Merkezlerinin SGK ile sözleşmesi vardır. SGK kapsamında işitme cihazı almak isteyen kişiler İşitme merkezimizi ziyaret ederek detaylı bilgi alabilir ve ücretsiz işitme cihazı denemesi yapabilirler. İşitme cihazı SGK ödemeleri için 81 ildeki SGK il müdürlüklerinde de güncel bilgi alınabilir veya sağlık uygulama tebliği incelenebilir. 18 yaş altı çocuklar için her iki kulak için işitme cihazı için ödeme alınabilmektedir. Hastaneden verilen raporun çift kulak için yazılmış olması gerekmektedir. 18 yaş üstü yetişkinlerde işitme cihazı raporu önce bir kulak için verilir, 6 ay sonra işitme cihazının faydası kanıtlandıktan sonra ikinci işitme cihazı için rapor çıkarılıp ödeme alınır. İkinci işitme cihazı için raporun üniversitelerin Eğitim ve Araştırma Hastaneleri tarafından verilmesi gerekmektedir. Yetişkinlerde ikinci kulak için bu rapor verilirken kişinin ilk aldığı işitme cihazından fayda gördüğünün anlaşılması için Serbest Alan Testi istenmektedir.

İşitme problemi yaşayan bireylerin öncelikle işitme ve anlama seviyesinin belirlenmesi amacıyla doktor kontrolünden geçmesi gereklidir. KBB bölümünde görev yapan uzman hekimler tarafından yapılacak olan detaylı muayene sonrasında, odyometri odasında işitme testine tabi tutulması zorunludur. Testlerden çıkan sonuçların değerlendirilmesi sonrasında bireyin kalıcı işitme kaybına uğramış olduğu görülürse, hekim tarafından işitme cihazı tavsiye edilir. Bu aşamadan sonra işitme kayıplı birey, işitme cihazlarıyla ilgili seçim yapmak üzere, sağlık bakanlığı tarafından denetlenen ve ruhsat sahibi merkezlerden işitme cihazı almak için başvuru yapabilmektedir. SGK’ dan ödeme desteği alabilmek için raporunuz kesinlikle Devlet Hastanesinden alınmalıdır. İlimizde Aksaray Eğitim Ve Araştırma Hastanesi bu hizmeti vermektedir.

İşitme cihazı alabilmek için;
1. Hastaneden alınmış olan işitme testi
2. Doktor tarafından yazılan reçete
3. İşitme cihazı alabileceğine dair rapor ile cihaz teminini gerçekleştirebilir.
İşitme cihazı kullanıcının işitme kaybından doğan sorunlarını ve iletişim gereksinimlerini karşılar nitelikte olmalıdır. Bu sebeple kullanıcının önerilen işitme cihazlarını deneyerek ve ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılar niteliklere sahip olan cihazı almalıdır. Bireyler işitme cihazı alabilecekleri merkezlerin adres ve telefon bilgilerine il sağlık müdürlüklerinin web sitelerinden alabileceği gibi, sağlık bakanlığından ruhsatlı herhangi bir işitme merkezinden temin edebilmektedir. Sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu ve il sağlık müdürlüklerine göndermiş olduğu işitme merkezlerinin iletişim bilgileri, rapor verme yetkisine sahip olan hastane ve sağlık kuruluşlarında görülebilir bir noktada asılı bulunmalıdır. Muayene sonrasında işitme cihazı alabilecek durumda olan bireyler, bu listelerden yararlanmak suretiyle ihtiyaç duydukları işitme cihazlarını alabilirler.

İşitme Cihazları Mutlaka Denemek Suretiyle Alınmalıdır İşitme cihazı kullanıcısının uzun yıllar boyunca kullanacağı bir aparattır. Bu sebeple cihaz alımı sırasında titiz bir deneme aşamasından geçirilmesi gereklidir. Kullanıcı, odyometri sonuçlarıyla gideceği işitme merkezinde uygulama ve denemeler yaparak cihazına karar vermelidir. İhtiyaca uygun cihaza karar verildikten sonraki aşamada, kalıp alma işlemi yapılmaktadır. Tüm işlemler sona erdikten sonra kullanıcıya, işitme cihazının son halini denemesi amacıyla randevu verilir. İlk randevu gününde işitme cihazıyla ilgili ilk ayarlamalar yapılmak suretiyle, gerçek kulak ölçüm testi aşamasına geçilir. İşitme merkezinde kullanıcıya cihaz ile ilgili tüm kullanım bilgileri ayrıntılı bir şekilde anlatılarak, kullanıcının bu anlatılanları uygulamalı olarak tekrar etmesi istenir.

Kullanım bilgileri arasında bulunan;
1. Cihazın nasıl takılıp çıkarılması gerektiği,
2. Cihaza pilin nasıl takılacağı,
3. Günlük ve periyodik temizlik yöntemleri uzman personel tarafından ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır

Tüm işlemlerin tamamlanması sonrasında, işitme merkezi tarafından periyodik kontrol cetveli çıkarılarak kullanıcıya verilir. Kontrol programı kullanıcı tarafından düzenli bir şekilde takip edilmeli, kullanım süresince cihazda oluşabilecek sorunlar vakit geçirmeden cihaz merkezine bildirilmelidir. İşitme cihazlarının alımında en önemli unsur, cihazın test edilerek ve özenle seçilmesidir. Doğru seçim yapan hasta, kalıcı memnuniyetle cihazını uzun yıllar en ufak bir sorun yaşamadan kullanabilmektedir. İşitme cihazı bedelinin sağlık kurumu tarafından ödenebilmesi için, uzman hekimlerin onayladığı ve işitme kaybının cihazla düzeltilebileceğine dair bir sağlık kurulu raporuna sahip olmak gereklidir. Bu raporda kulak burun uzmanı bir hekim imzası da yer almalıdır. Verilecek olan raporda, hasta tarafından alınacak cihazın analog veya dijital olduğu belirtilmelidir. Cihazın her iki kulak için de alınması gerekli ise, sağlık kurulu raporunda kulaktaki işitme kaybının her iki kulağı da kapsadığının belirtilmesi yeterli olmayıp, hasta her iki kulaktaki işitme kaybı için cihaz kullanmalıdır ibaresi yer almalıdır. İşitme cihazı kaç yılda bir alınır sorusuna yanıt olarak; İşitme cihazları her 5 yılda bir yenilenmekte olup, süresinden önce yenileme ihtiyacı duyulması halinde, birey ödemesini yaparak yeni cihaz alabilmektedir. Nasıl almanız gerektiği konusu ile birlikte fiyatlarını da merak ediyorsanız merkezimizi arayarak işitme cihazı fiyatları hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

İşitme cihazı türü ve modeli seçiminde;

Kulak anatomisi,
Kulak zarında çökme, yırtılma gibi durumların olup olmadığı,
İşitme kaybının derecesi önem taşıyan ana konulardır.

Kulak içi işitme cihazları ileri ve çok ileri derece (90-110 db) aralığındaki kayıplarda bazı durumlarda yetersiz kalabilmektedir.

Aynı marka ve aynı özellikte olan işitme cihazı (kulak arkası, kulak içi veya görünmeyen kulak içi) fiyat farkı yoktur. Yalnızca Şarjlı olan cihazlarda şarj makinesi fiyatı yükseltir.
Görünmeyen işitme cihazlarına örnek vermek gerekirse kulak içi,hazır kulak içi, mini kulak arkası Audio Service işitme cihazları örnek verilebilir. Audio Service kulak içi işitme cihazı fiyatları raporlu emekliler ve çalışanlar için değişiklik göstermektedir. Tüm Audio Service işitme cihazları Sağlık Bakanlığı’nın SUT( Sağlık Uygulama Tebliği)’ ne uygundur. Alman mühendisliği harikası olan Audio Service İşitme Cihazları tüm dünyada en çok tercih edilen markalardandır. Merkezimizde her bütçeye uygun AUDİO SERVİCE – REXTON – A&M – EARNET - SİGNİA işitme cihazı bulunmaktadır.

İşitme cihazı raporu alabilmek için Devlet ya da üniversite hastanelerinin KBB (kulak burun boğaz) bölümlerine muayene olmak gerekmektedir. Muayene esnasında işitme kaybı doktora belirtilmelidir. KBB hekimi gerekli görürse işitme testi istemi yapacaktır. İşitme testi yapıldıktan sonra hava yolu saf ses ortalaması 500, 1000, 2000, 4000, 6000 frekanslarının ortalaması 26 dB ve üzeri olan kişiler ilgili kulak için işitme cihazı Sgk desteğine hak kazanmaktadır. Hastaneden işitme testi, rapor ve reçete teslim alınarak Sgk anlaşmalı işitme merkezlerinden devlet desteği ile işitme cihazı alınabilir.

En doğru işitme cihazı modeli ve türü kişiden kişiye fark edebilir. Doğru işitme cihazı seçiminde size rehber olabilmesi açısından uygun işitme cihazı şöyle tanımlanabilir: kişinin işitme kaybı eşiklerinin tamamını karşılayan, çevresi ile rahat iletişime geçmesini sağlayan, uzun vadeli problemsiz kullanılabilen, teknik servis ağı güçlü olan, işitme cihazı marka ve modelleri tercih edilmelidir.İşitme Merkezimiz yukarıda belirtilen tüm özellikleri karşılayabilen yüksek kaliteli ürünler sunmaktadır. NetSes İşitme olarak bizler size uygun AUDİO SERVİCE – REXTON – A&M – EARNET ve SİGNİA işitme cihazını seçmeniz için danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Cihazlarımızın tamamı Alman Markaları dır. Cihazlarımız manüsünden herbir cihaz hakkında detaylı bilgi edinebilir siniz.

Kulak çınlaması tedavisi ile ilgili birçok araştırma yapılmaktadır. Dünyada en çok kullanılan yöntemlerden biri işitme cihazı ile çınlamanın azaltılması veya tamamen duyulmaz hale getirilmesidir. İşitme cihazları işitme kaybını gidererek beynin çınlama algısını durdurabilmektedir. Dünya genelinde binlerce kişi çınlaması işitme cihazı ile bastırmaktadır. Audio Service tinnitus baskılama (çınlama maskeleme) özellikli işitme cihazları ile çınlamayı baskılayabilirsiniz.

İşitme Kaybı Nedenleri Beynimiz farklı sesleri ayırt eder ve yorumlayarak işitmek istediğimize odaklanmamızı sağlar. Bu nedenle, çocuğumuzun ağlama sesini her şeyden önce tanıyabiliriz ya da kitap okurken kulağımıza gelen sesler bizi rahatsız etmez. Her daim kulağımıza pek çok ses gelir ancak hangi seslerin açılıp kapanacağına karar veren kesinlikle beynimizdir! Zaman zaman da işler farklı bir şekilde yürümeye başlar. Bazen beynimiz kulağımızın duymaması nedeniyle bir sesi ayırt edemez! İşte buna işitme kaybı diyoruz. İşitme kaybı nedenleri ise çok çeşitlidir. İşitme kaybı neden kaynaklanır? Özellikle ilerleyen yaşlarda tüm organlarda görülebilen yaşlanma, işitme organında da görülür ve işitme duyusu gün geçtikçe zayıflar. Tıp literatüründe ise yaşlılığa bağlı olarak gelişen işitme kayıpları “Presbiakuzi” olarak adlandırılır. Sık rastlanan işitme kaybı nedenlerini ise kısaca üç grupta toplayabiliriz: • Kulağa giden damarların özelliklerini yitirip artık eskisi gibi kan taşıyamaması • İşitme sinirinin yaşla birlikte özelliğini kaybetmesi. • Beyindeki işitme merkezinin özelliğini ve işlevini yitirmesi İşitme fonksiyonunun yaşla birlikte görevini yerine getirememesi durumunda da iki neden gözümüze çarpar. Bunlar psikolojik ve organik nedenlerdir. Bu konuda kadınlar kuşkusuz daha şanslı. Kadınların erkeklere oranla işitme duyuları daha ileri yaşlarda azalmaya başlar. Ancak yine de işitme sorunu, genetik olarak da değişiklik gösterir. Bazı ailelerde daha erken yaşlarda işitme sorunu ortaya çıkabildiği gibi, bazılarında hiç görülmeyebilir. Elbette önceki yıllarda yapılan meslek de duyma kaybı nedenleri arasında yerini alır. Yıllarca gürültülü ortamlarda çalışmış orta yaşlı bireylerde işitme kayıpları sıkça görülmektedir. “İşitme kaybı neden kaynaklanır?” sorusunun diğer yanıtları için aşağıya göz atabilirsiniz: • Dış kulakta sık görülen işitme kaybı nedenleri, kompakt buşon yani tıkayıcı kulak kiri ve istisnai olarak aural atrezi yani doğumsal olarak dış kulak yolunun gelişememesi sonucu oluşur. • Orta kulakta sık görülen nedenler; tubal disfonksiyon yani kulak-geniz borusu problemleri, orta kulağın farklı formlardaki iltihapları, bu iltihapların sekelleri olan zar-kemikçik problemleri ile otoskleroz veya timpanoskleroz şeklinde kulak kireçlenmeleridir. • İç kulakta sık görülen işitme kaybı nedenleri; konjenital yani doğumsal işitme kaybı, yaşlılığa bağlı kayıp, basınç değişikliğine bağlı kayıp, yüksek sese bağlı kayıp, ilaç yan etkisine bağlı kayıp, meniere ile menenjit... • İşitme siniri, beyin sapı ve beyin düzeyinde sık görülen nedenler ise; akustik nörinom yani işitme siniri tümörü, beyin tümörleri ve felçler... Ani İşitme Kaybı Nedenleri? Ani işitme kaybı nedeni olarak viral enfeksiyonları, travma, çok şiddetli sese maruziyeti, damar problemlerini, basınç değişikliğini, geçirilmekte olan iç kulak hastalığını, gizli seyreden beyin sapı tümörleri (akustik nörinom), bazı sistemik hastalıklar ve kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçları gösterebiliriz. Ancak pek çok ani işitme kaybı nedeni de bilinememektedir. Çocukluk ve yetişkin çağı işitme kayıpları Çocuklukta işitme kaybı nedenleri de yetişkinlerde olduğu gibi çok çeşitlidir. Ancak en sık görülen nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz: • Doğumsal Duyma Kayıpları Nörosensöriyel tip kayıplar olarak adlandırılan doğumsal duyma kayıpları; genelde çift taraflı, hafif-orta-ileri-çok ileri herhangi bir derecede bulunabilen kayıplardır. Doğumsal işitme kayıplarının çok büyük bölümü genetiktir yani aileden geçer. Bu tür duyma kayıpları, doğumdan itibaren sabit kalabilir veya yıllar içinde giderek artabilir. Bu nedenle tedavi aşamasında erken tanı önemlidir. • Orta Kulak İltihapları Nedeniyle Duyma Kayıpları Çocukluk yıllarında geçirilmiş orta kulak iltihapları ya da operasyonları işitme kaybı sebepleri arasında önemli bir yer tutar. Orta kulak iltihapları çocuklukta çok sık görülür. Bu da haliyle çocukların sık antibiyotik kullanmasına neden olur. Orta kulak iltihabı sonucu oluşan duyma kayıpları, çoğunlukla çift taraflı ve çok hafif-hafif dereceli iletim tipi kayıplardır. • Yalnızca orta kulaktan kaynaklı sorunlar değil, çocukluk ve gençlik yıllarında kullanılmış ilaçlar duyma kaybı nedenleri arasında yerini alır. Geçmiş yıllarda kronik ilaç kullanımı ve bazı ilaçların yan etkileri de ayrıca “duyma kaybı neden olur?” sorusuna verilebilecek bir diğer yanıttır. İşitme Kaybı Belirtileri • Son zamanlarda sohbet ederken karşınızdakini anlama güçlüğü mü çekiyorsunuz? • Telefonda konuşurken ahizenin diğer ucundaki kişinin cümlesini sürekli tekrarlatıyor musunuz? • Kapı ya da telefon zili çaldığında kimi zaman duymuyor musunuz ya da az mı duyuyorsunuz? • TV izlerken ya da müzik dinlerken, çevrenizden sık sık “sesini yine çok açtın” uyarısı mı alıyorsunuz? • İnsanlarla sohbet ederken aklınızdan “Neden mırıldanıyorlar ki?” sorusu geçiyor mu? • Çevrenizdekilerden “Yüksek sesle konuşma!” uyarısı almaya mı başladınız? • Konuşma sırasında ne söylendiğini anlayamadığınızda ya da konuya dahi vakıf olamadığınızda, konuşulanları istemsiz kabul ediyor ya da anlıyormuş gibi yaptığınız oluyor mu? • Kulağınızda sürekli çınlama, vızıldama ya da benzeri sesler işitme durumu (Tinnitus) oluyor mu? Üzgünüz ama tüm bu belirtiler sizde baş gösteriyorsa acilen bir uzmana başvurmalısınız. Çünkü tüm bunlar işitme kaybı belirtileri olabilir. İşitme kaybı belirtileri her zaman çok belirgin olmadığı için kişiler genelde bu sorunu görmezlikten gelebilir. Hatta dışarıdan gelen “Duymuyorsun beni artık, bir doktora mı görünsen?” nidalarını es geçebilir. Bu nedenle de pek çok kişi işitme kaybı ilerlemeden doktora gitmeyi pek düşünmez. Oysa ki sorun ne kadar önce tespit edilirse ve tedaviye ne kadar önce başlanırsa, daha ileri derecelere varacak işitme kayıpları o derece engellenebilir ve işitme kaybı belirtileri olan kişiye doğru tedavi başlanabilir. Yaşa bağlı işitme kayıpları Tiz sesleri algılama gücü 30 yaşına doğru ne yazık ki azalır. Dolayısıyla yaşa ya da yaşlılığa bağlı olan işitme kayıpları 30’lu yaşların altına kadar inebilir. İşitme kaybı sözkonusu olan kişiler zamanla telefon sesi, kapı zili veya araba kornalarını dahi net olarak algılamamaya başlarlar. İşitmenin zayıflama oranı yapısal özellikler, gürültüye maruz kalma, damar sertliği gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak değişir. Sigara ve diğer damar sertliği de elbette eklememiz gereken etkenlerdendir. Ani duyma kaybı belirtileri Ani işitme kaybı belirtileri hasta tarafından bazen tek ya da çift taraflı işitme azlığı olarak ortaya çıkabilir. Ya da aniden ortaya çıkan çınlama uğultu ya da kulakta dolgunluk hissi şeklinde de belirti verebilir. Ayrıca baş dönmesi diğer belirtilere eşlik edebilir. Böyle bir durum fark ettiğinizde ilk yapmanız gereken şey; hiç vakit kaybetmeden size en yakın kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına başvurmak olmalıdır! Çocuklarda duyma kaybı belirtileri Çocuklarda duyma kaybı ise bazen çok hafif düzeyde seyrederken bazen ileri düzeyde olabilir. Çocuklarda duyma kaybı belirtileri şu şekilde görülür: • Çocuğun birtakım seslere yalnızca tek bir tarafa bakarak tepki vermesi • Kelimeleri ve sesleri anlamadığı / algılayamadığı için karşısındakilere sık sık soru sorması, cümleleri tekrarlatması • Kulaklarında çınlama, ağrı, baş dönmesi ya da denge kaybının görülmesi. Bebeklerde ise duyma kaybı belirtileri şunlardır: • Bebeğiniz çevredeki seslere başını döndürerek tepki vermiyorsa, • Doğduğu andan itibaren çok gürültü çıkarıyor ve çok yüksek sesle ağlıyorsa, • Annesinin çağrısına hiçbir şekilde yanıt vermiyorsa, • Öğrenme güçlüğü çekiyorsa, • Bebeğinizin konuşma sesleri çıkarması geciktiyse... • İşte bu durumlarda acilen bir uzmana danışılması gerekiyor İşitme Kaybı Tedavisi Her şeyden önce şunu söylemeyiz ki, erken teşhis daha etkili bir tedavi anlamına gelir. Dolayısıyla işitme kaybı tedavisi ne kadar erken başlarsa o kadar yol kat edilir. Ayrıca işitme kayıplarında tanı koymak çok zor değildir. Fiziki muayene, hastanın hikâyesi ve odyolojik değerlendirme ile tanı rahatlıkla konulabilir. BT ve MR ile de etiyolojik nedeni belli olmayan diğer işitme kayıplarını öğrenebiliriz. İşitme kayıplarını genel olarak şu üç grupta toplayabiliriz: • İletim tipi işitme kayıpları • Sensorinöral işitme kayıpları (SNİK): Ani işitme kayıplarını (yüksek gürültü, ilaç toksisitesi, enfeksiyonlar, travma), gürültüye bağlı işitme kayıplarını, farklı patolojilere bağlı işitme kayıplarını, yaşlılığa bağlı kayıpları ve doğumsal işitme kayıplarını kapsar. • Mikst tip işitme kayıpları İletim tipi işitme kaybı tedavisi: İletim tipi duyma kaybı tedavisi dış kulak ve orta kulak bölgesini etkileyen durumlarda görülen kayıplar. Dış kulak yolunu tıkayan buşonlar, orta kulak boşluğu iltihapları, kolesteatomlu kronik otitler, kulak zarı perforasyonları, otosklerozlar, östaki borusu tıkanıklıklarına bağlı effüzyonlu otitler ve kafa travmalarına bağlı kulak içi kanamalarının hemen hepsi iletim tipi işitme kaybına neden olurlar. Özellikle orta kulak enfeksiyonlarında acilen etkili tedavi uygulanmalıdır. Orta kulak iltihabının tedavisi uygun bir şekilde yapılmazsa, yıllarca akan bir kulakla birlikte işitme kaybı ve beyne yayılan iltihaplar oluşur. Özellikle de geniz eti problemi yaşayan çocuklarda görülen hastalığın ne yazık ki ilk belirtisi işitme kaybıdır. Bu tarz işitme kaybı tedavisi için ilk adımda ilaç tedavisine başlanır, hastalık iyileşme göstermezse, ardından kulak zarına tüp takılır. Cerrahi tedavide, çocukların geniz etleri alınır, kulaklarındaki sıvı boşaltılır ve kulak zarlarına küçük havalanma tüpleri takılır. Bu tüpler yaklaşık 6 ay kadar kulakta kalır ve sonra alınırlar. Böylece bu hastaların yüzde 90 - 95’i düzelir. Yüzde 5 ile 10 gibi küçük bir kısmında ise kulaklar tekrar sıvı toplayabilir ve bu guruba tekrar tüp takılabilir. Tekrar tüp takılma ihtiyacı duyulan kulaklara genellikle silikon T tüpler takılır ve bu tüpler minimum 1 yıl kulakta kalır. Eğer bir komplikasyon yoksa süre iki yıla kadar da uzatılabilir. Ancak bu tarz tedaviler yapılmaz ya da tedaviye geç kalınırsa kalıcı işitme kaybına neden olabilir. Son aşamada işitme cihazının kullanılması ile tedavi mümkündür. Kolesteatom, kulak zarı perforasyonları, işitme kemikçiklerinde kireçlenme veya kopukluklara bağlı işitme kayıpları cerrahi tedavi ile düzeltilebilir. Kulak kepçesi anomalisinde ise, okul çağı öncesinde estetik ameliyatlar yapılırken, işitme ameliyatları, genelde diğer kulağın işitmesinde bir sıkıntı olmadığı durumlarda ileriki yaşlara ertelenebilir. Sensorinöral işitme kayıplarının tedavisi Sensorinöral işitme kayıplarında ani işitme kayıpları göze çarpar. Genellikle çok yüksek sese, gürültüye maruz kalmaya bağlı olabildiği gibi, farklı nedenlere bağlı olabilen ani işitme kaybı tedavisi hiç vakit geçirilmeden başlatılmalı. Tedaviye erken başlanırsa oluşan iç kulak tipi işitme kaybı büyük oranda düzeltilebilir. Yüksek basınçlı oksijen, damar genişletici ilaçlar ve kortizon uygulaması ani işitme kaybı tedavisi için en etkili yoldur. Bu tedaviye, vitaminler, kan sulandırıcılar ya da diğer gerekli ilaçlar ilave edilebilir. Medikal tedavi ile düzeltilemeyen işitme kayıplarına 6 ay ya da bir yıl süre tanınır. Sonraki aşamada işitme cihazı uygulamasına gidilir. Yaşlılığa bağlı işitme kayıplarının tedavisi Prespiakuzi de denilen yaşlılığa bağlı işitme kayıplarında tedavi, işitme cihazları ile sağlanmaktadır. Doğumsal işitme kayıpları: Konjenital işitme kayıpları da denilen doğumsal sağırlık tedavisi, işitme cihazları ve koklear implant denilen biyonik kulak ile gerçekleştirilmektedir. Ancak biyonik kulak daha çok ileri derecede işitme kaybı olan kişilere uygulanırken, hafif ve orta derecede işitme kayıplarında işitme cihazları tercih edilmektedir. İşitme kaybı tedavisi - son gelişmeler ile sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizi takip edin...

İşitme sorunu; yaşa, işitme kaybının tipine ve ilerleme hızına bağlı olarak kişinin hem kendisinin hem de çevresinin, dolayısı ile tüm yaşamının olumsuz olarak etkilenmesine yol açar. Konuşulanları anlayamamak, çevre sesleri duyamamak iletişimde aksaklıkların oluşmasına ve buna bağlı olarak yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Dil her durumda karşılıklı iletişime girilerek kazanılır. İşiten bebekler; doğdukları andan itibaren işittikleri konuşmaları biriktirerek seslere anlam vermeyi öğrenmeye başlarlar. Kelimeleri anladıkça bunları seslendirir hale gelirler. Böylece ilk anlaşılır kelimeler yaklaşık 1 yaş civarında söylenmeye başlanır. İşitme kaybı olması halinde doğum tarihi ile işitmeye başlanan süre arasında geçen zaman kayıp zamandır. Yaşıtlarının dil ve dili anlayabilme becerilerine yetişebilmek için bu kayıp zamanın hızla telafi edilmesi şarttır. Dilin bilişsel gelişimin oluşmasına da katkısı çok büyüktür. İşitme sorunu zamanında çözümlenmezse; dil gelişimi ile birlikte zihinsel gelişim, okuma – yazma becerileri ve benlik gelişiminde de sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunlar giderek çevreye uyum sorunları, davranış bozuklukları, toplumdan uzaklaşma ve hatta depresyona yol açar. İşitmeden yoksun kalan ya da yeterli işitemeyen kişiler kendilerini ve gereksinimlerini ifade etmekte zorluklar yaşarlar. Bu durum çevrelerinden beklentilerinin artmasına, aşırı duygusallaşmaya, sabırsızlığa neden olur. Çünkü beklentiler ya çok yüksektir ya da beceriksizlik yönündedir. Çevrenin aşırı koruyucu veya reddedici bir tutum içinde olması kişilerin özgüven duygusunu sarsar. Aileler yüksek beklenti içindeyse; çocuklarının işitme sorunu inkar eder veya onları normal işiten yaşıtları ile kıyaslarlar. Kendisinden beklenilenleri yerine getiremeyen çocukların sosyal gelişimleri de olumsuz yönde etkilenir. Çocuğunun işitme kaybını öğrenmek bazı ailelerin suçlanmasına, bunun etkisi ile aile içi geçimsizliklere neden olabilir. Evde işiten kardeşlerin olması halinde işitme sorunu yaşayan kardeş ile çok ilgilenilmesi de aile içi dinamikleri bozar. Yetişkinlerdeki işitme kaybı da çocuklarınkine benzer sonuçlar verir. Kaybın aniden ortaya çıkması, kişinin sorunu gizleyebilmek için toplumdan uzaklaşmasına, söylenenleri anlıyormuş gibi yapmasına yol açabilir. Zamanla giderek artan işitme kaybında, ani işitme kaybına kıyasla kişinin yeni yaşamına alışması, sorunu kabul etmesi ve başa çıkma yöntemleri geliştirmesi daha kolaydır. İşitme sorunu saptanması halinde; zaman yitirmeden, işitme ve psikolojik alanda eğitim ve danışmanlık hizmeti almak sosyal çevreye uyum sağlama da çok önemli bir adımdır.

İki Kulak Bir Kulaktan İyidir Ses dalgaları, sesin kaynağından çıktıkları anda kulak kepçesi tarafından dış kulağa iletilmek üzere toplanırlar. Buradan kulak kanalına ve kulak zarına ulaşırlar. Kulaklarımız mesajı beynimize ileterek yorumlanmasını sağlarlar. Sesleri doğru algılayıp doğru yorumlamak için iyi işiten "iki" kulağımızın olması gereklidir. İşitme kaybı olan insanların yarısından çoğunda iki taraflı İşitme kaybı vardır. Nasıl ki iyi görmek için iki gözümüzü kullanıyorsak ve nasıl ki gözlerimizle ilgili bir problem olduğunda çift camı gözlük kullanıyorsak aynı şekilde çift taraflı İşitme kaybında da çift cihaz kullanılması gerekir. Çift taraflı İşitme cihazı kullanımı, kulak tarafından algılanan ses sinyallerinin niceliğini ve niteliğini arttırır. Çift taraflı işitme cihazı kullanımının faydaları: • Konuşmaları daha iyi anlarsınız Çift taraflı dinleme, hem normal hem de gürültülü ortamlarda konuşulan sözcükleri ayırt etme yeteneğinizi önemli ölçüde arttırır. Sessiz bir ortamda tek işitme cihazı yeterli gibi görünebilir ancak gürültülü bir ortamda tek cihaz genelde yeterli olmaz. Çoğu kullanıcı böyle durumlarda cihazın sesini yükseltir, ancak cihazın sesinin yükseltilmesi seslerin daha net duyulmasını değil, sadece daha yüksek gelmesini sağlar. • Sesin nereden geldiğini daha iyi anlarsınız Çift taraflı cihaz kullanımı doğal yapıya daha yakın olduğu için kullanıcının ses kaynağını belirlemesine, yani sesin nereden geldiğini tayin etmesine yardımcı olur. • Daha rahat dinler, daha az yorulursunuz Çift taraflı cihaz kullanımında sürekli tek kulağa yüklenmek zorunda kalmayacağınız için daha az yorulursunuz. • Daha dengeli ve yeterli işitirsiniz Çift taraflı dinleme sayesinde gürültülü ortamlar ve grup sohbetleri gibi arka plan seslerin yoğunlukta olduğu durumlarda dahi daha iyi ses kalitesi ve dinleme konforu elde edersiniz. Tek cihaz kullanımında 3 metre uzaktaki sesleri net bir şekilde duyarken çift cihazda bu mesafe 12 metreye kadar çıkabilmektedir. • İki kulağınız da aktif kalır İki tarafa da gerekirken tek tarafta işitme cihazı kullanmak, cihaz kullanılmayan kulakta kaybın ilerlemesine yol açabilir.

İşitme Cihazı Pillerinde 4 ana kategori bulunmaktadır. 10 numara - 13 numara - 312 numara ve 675 numara olarak evrensel renk kodlamalarına sahiptir. 10 numara piller sarı renkte paketlenir,13 numara piller turuncu, 312 numara kahverengi ve 675 mavi renktedir. Satın alacağınız pili uzun ömürlü olarak kullanmak istiyorsanız, cihazı uzun süre kullanmayacak iseniz, pili işitme cihazından çıkartınız. Pili çok sıcak yahut çok soğuk ortamda değil de oda sıcaklığında muhafaza etmeniz önerilir. İşitme cihazları için üretilen piller üzerindeki koruyucu etiket çıkarıldığında pilin üzerindeki küçük deliklerden giren hava, çinko ile kimyasal reaksiyona girerek pilin çalışmasını sağlar. Yani bu sebeple pillerin üzerindeki deliklerin kapanmasına sebebiyet verecek bir işlemde bulunmayınız.